Divlje deponije i otkup bele tehnike

Koliko vam se puta desilo da tokom nekog puta vidite gomile đubreta i otpada odmah uz put ili, recimo u daljini kako gore… Stari šporeti, guma, plastika, frižideri, zamrzivači, razne vrste organskog otpada, sve što vam padne na pamet Neprijatan prizor zaista, nešto što je i ružno, ali i što predstavlja veliku sramotu našeg društva. I opet kao jedno od rešenja nameće se otkup bele tehnike koji će bitno doprineti da ovakve stvari polako počnu da odlaze u istoriju. Koliko dobrobiti otkup bele tehnike donosi pisali smo na našem portalu nekoliko puta, ali nije loše ponoviti da em što vama donosi novac jer mi dajemo najbolju cenu za Beograd i okolinu, nego i pomažete u očuvanju okoline tako što vaš stari frižifer, šporet ili bojler neće završiti u prirodi u kojoj će se raspadati nekoliko desetina ili stotina godina već u reciklažnom centru u kome će biti preražen i tako ponovo upotrebljen bez uticaja na životnu sredinu. Dakle samo otkup bele tehnike vam daje duplu satisfakciju…I novac i poboljšanje životne okoline.

otkup_bele_tehnike

Upravo zbog svega što smo naveli, a gde su stvari već otišle dotle da nazad nema, dakle već su napravljene divlje deponije, ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović pozvala je lokalne samouprave da zaključno sa 11. februarom 2021. prijave divlje deponije na svojoj teritoriji, u cilju zajedničkog rešavanja tog problema.

-Gotovo da nema grada i opštine u Srbiji koji nema problem sa divljim deponijama. Zato smo odlučili da podržimo lokalne samouprave, kako bismo udruženim snagama taj problem rešavali – rekla je ministarka Vujović.

Prema njenim rečima, tamo gde su divlje deponije opstajale zbog nedostatka sredstava u lokalnom budžetu, to više neće biti slučaj, jer je resorno ministarstvo rešeno da pomogne lokalnim samoupravama u njihovom uklanjanju i sanaciji.

Dakle pored svih šteta koje otkup bele tehnike sprečava ovo je još jedna, dodatna… Država će morati dodatno da troši sredstva i plati lokalnim samoupravam čišćenje ovih pošasti. 

 

-U nerednom periodu radićemo intenzivno na rešavanju problema divljih deponija, koje zagađuju zemljište, vodotokove, vazduh i dovode do degradacije životne sredine, ali isto tako zahtevaćemo od lokalnih samouprava da pojačaju inspekcijski nadzor nad nesavesnim odlaganjem otpada – poručila je ministarka.

Ministarstvo zaštite životne sredine objavilo je 5. februara poziv jedinicama lokalne samouprave da dostave podatke o lokacijama divljih deponija na svojoj teritoriji, kao i da navedu okvirnu količinu otpada i okvirnu procenu troškova za njihovo uklanjanje.

Rok za prijavu je 11. februar 2021. godine u 16 sati. Prijave sa neophodnim podacima šalju se na imejl: kabinet@ekologija.gov.rs. Na istu adresu mogu da se obrate i one lokalne samouprave koje imaju nedoumice i pitanja vezano za ovu inicijativu.

Šta više reći o ovome nego da je ovo zaista ogroman problem, a to koliki je to problem dokazuje i ovaj angažman naše države koja inače nije toliko ažurna kada je ekologija i životna sredina u pitanju.

Zato nas pozovite jer mi vršimo otkup bele tehnike, vama punimo džep i žuvamo našu okolinu.